Total number of students appeared in bank exams in the city in 2016 = 24000
Total number of boys appeared in bank exams in the city in 2016 = 5/8 x 24000 = 15000
Total number of girls appeared in bank exams in the city in 2016 = 3/8 x 24000 = 9000
Only IBPS:
Number of boys = 30/100 x 15000 = 4500
Number of girls = 2/3 x 4500 = 3000
Total number of students = 4500 + 3000 = 7500
Number of students appeared in clerk exam = 45/100 x 7500 = 3375
Number of students appeared in PO exam = 7500  -  3375 = 4125
Only SBI:
Number of students appeared in clerk exam = 3375 + 25 = 3400
Number of students appeared in PO exam = 4125 + 125 = 4250
Total number of students = 3400 + 4250 = 7650
Number of boys = 9/17 x 7650 = 4050
Number of girls = 8/17 x 7650 = 3600
IBPS and SBI both:
Total number of students = 24000  -  7500  -  7650 = 8850
Number of boys = 15000  -  4500  -  4050 = 6450
Number of girls = 9000  -  3000  -  3600 = 2400
Number of students appeared in clerk exam = 40/100 x 8850 = 3540
Number of students appeared in PO exam = 8850  -  3540 = 5310
| Exams | Total | Boys | Girls | PO exam | Clerk exam | 
| Only IBPS | 7500 | 4500 | 3000 | 4125 | 3375 | 
| Only SBI | 7650 | 4050 | 3600 | 4250 | 3400 | 
| IBPS and SBI both | 8850 | 6450 | 2400 | 5310 | 3540 | 

Quantity I:
Required value = 3375 + 3540 = 6915
Quantity II:
Required value = 8850
Hence, Quantity I < Quantity II