40% of students in school A are girls and remaining 426 are boys. Then,
Total students in school A = 426 * 100/(100 - 40) = 710
Number of girls in school A = 710 - 426 = 284
There are total 2400 students in three schools A, B and C together. Total number of students in school C and B are in the ratio 6: 7 respectively. Then,
Total students in school C = (2400 - 710) * 6/13 = 780
Total students in school B = 780 * 7/6 = 910
Number of girls in school A are 20% less than the number of girls in school C. Then,
Number of girls in school C = 284 * 100/80 = 355
And, number of boys in school C = 780 - 355 = 425
The average of number of boys in school B and C together is 488. Then,
Number of boys in school B = 2 * 488 - 425 = 551
Number of girls in school B = 910 - 551 = 359
In tabular form:
School | Total students | Boys | Girls |
A | 710 | 426 | 284 |
B | 910 | 551 | 359 |
C | 780 | 425 | 355 |
In school B:
Total number of students = 910
Number of students play hockey = (1/13) * 910 = 70
Number of girls play hockey = 70 - 26 = 44
Therefore, number of girls do not play hockey = 359 - 44 = 315